polski angielski niemiecki
środa, 20 stycznia 2021 r. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Krajowy Rejestr Długów dla konsumentów

Szanowni Państwo!

Z informacji publikowanych przez media wynika, że wciąż liczne jest grono konsumentów pokrzywdzonych przez nieuczciwych przedsiębiorców. Jest to bardzo niepokojące zjawisko. W związku z tym pragnę Państwa poinformować, że 14 czerwca 2010 r. wchodzi w życie Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, na mocy której także konsumenci będą mieli prawo do umieszczania danych swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej. Wierzę, że dzięki temu osoby prywatne zyskają nową broń w walce z firmami nieszanującymi praw konsumenckich. Umieszczenie dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów jest bowiem dla niego sporą dolegliwością i bardzo często skłania takiego przedsiębiorcę do szybkiego uregulowania zaległych płatności.

Z problemami konsumentów, którzy zostali oszukani np. przez sklep internetowy, dewelopera czy biuro podróży, często spotykamy się w naszej pracy. Otrzymujemy także wiele telefonów od osób, które nie otrzymały pensji, z pytaniem, czy mogłyby wpisać nieuczciwego przedsiębiorcę do Krajowego Rejestru Długów. Od 14 czerwca będzie to możliwe. Przygotowując się do wdrożenia nowej ustawy, stworzyliśmy specjalny Serwis Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl), za pośrednictwem którego osoby prywatne będą mogły umieszczać dane nierzetelnych przedsiębiorców w rejestrze, pod warunkiem posiadania tytułu wykonawczego (np. wyroku sądu czy nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności).

Zachęcamy poszkodowanych konsumentów do korzystania z możliwości dopisania nieuczciwego przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Długów. Upublicznienie tych informacji pozbawi go wiarygodności, a przez to utrudni dostęp do usług finansowych (kredyty, leasing, factoring itp.), telekomunikacyjnych (telefon w abonamencie, szerokopasmowy dostęp do Internetu), wynajmu biur, magazynów i wielu innych, a ponadto pozwoli na ostrzeżenie innych przed nawiązywaniem współpracy z tą firmą, a przede wszystkim znacząco zwiększy szansę na odzyskanie swoich należności. Umieszczenie danych dłużników w KRD skutecznie bowiem mobilizuje ich do spłat zobowiązań (aż 58% czyni to już po otrzymaniu ostrzeżenia o zamiarze dopisania do KRD, a kolejne 27% reguluje dług, gdy trafi już do rejestru).

Poniżej załączamy kilka ulotek informacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z nimi

Z poważaniem
Elżbieta Nielipińska
Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA