polski angielski niemiecki
Piątek, 04 grudnia 2020 r. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
Dni walki z gruźlicą i chorobami płuc
Od 1 do 10 grudnia 2017r szczególną uwagę zwracamy na gruźlicę i choroby płuc. Obecnie na choroby przewlekle dróg oddechowych cierpi ponad 1 miliard osób na świecie. W samej Europie ponad 130 milionów ludzi ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. 
  

 

 

 

W Polsce choroby układu oddechowego należą do najczęściej występujących schorzeń do 30. roku życia i coraz częściej występują w wieku starszym. Pomimo niezwykłego postępu medycyny w ostatnich dziesięcioleciach, gruźlica określana jest nie tylko jako problem kliniczny czy medyczna, ale także jako społeczny i ekonomiczny. W ostatnich latach szacuje się 20% wzrost liczby zachorowań, który jest ściśle związany z szerzącą się skalą epidemii AIDS.


Gruźlica na świecie

Gruźlica atakuje głównie kraje Trzeciego Świata, 95% osób chorych to właśnie mieszkańcy krajów afrykańskich. Jedynym krajem europejskim objętym epidemią gruźlicy jest Rosja, w którym liczba zachorowań rocznie szacowana jest na około 160 tysięcy. 


Gruźlica w Polsce

W Polsce mimo iż rejestruje się tendencje spadkową, zapadalność na gruźlice jest dwa razy większa niż w krajach Europy Zachodniej. W związku z coraz częstszymi zachorowaniami powstała nowa strategia walki z gruźlicą  Bezpośrednio Nadzorowane Leczenie Krótkoterminowe (tak w przekładzie na język polski nazywa się ta strategia), które ma na celu poprawę skuteczności walki z gruźlicą. W Polsce w ramach tego projektu: uświadamia się społeczeństwo w zakresie profilaktyki i  leczenia gruźlicy poprzez wydawanie Podręcznika Gruźlicy, monitoruje się walkę z tą chorobą, prowadzi się statystyki dotyczące zachorowalności i skuteczności leczenia oraz zapewnia się dostęp do bezpłatnych leków.

 


Jak można zachorować?

Choroba ta wywoływana jest przez prątki gruźlicy. Szacuje się, że ponad 70% ludzi miało z nim kontakt. Gruźlicą zaraża się poprzez kontakt z chorym, który podczas kaszlenia, głośnego mówienie czy gromkiego śmiechu uwalnia prątki gruźlicy, które stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Nie oznacza to jednak, że każdy kontakt z nimi jest równoznaczny z zachorowaniem na gruźlicę. Przebieg choroby uwarunkowany jest wieloma czynnikami indywidualnymi dla każdego człowieka, tj. stan układu odpornościowego: zła dieta, niehigieniczny tryb życia, przepracowanie, stres, niedosypianie. Ważną rolę w przebiegu choroby ma także wiek i genetyczne uwarunkowania.


Mimo że choroba ta stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowie to nie należy jej się bać, gdyż wcześniej wykryta i prawidłowo leczona jest całkowicie uleczalna. 
1-10 grudzień to także uświadamianie społeczeństwa o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie naszych płuc. Wszyscy wiedzą doskonale, że są organem niezbędnym do życia, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie choroby płuc są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Państwowy Powiatowy

             Inspektor Sanitarny

           w Przysusze

 

                mgr inż. Jolanta Wilk

04-12-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Grudzień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA