polski angielski niemiecki
Piątek, 04 grudnia 2020 r. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE BORKOWICE 2012
W niedzielę 26.08.2012 roku odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne w Borkowicach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele parafialnym p.w. Świętego Krzyża celebrowaną przez ks. Bp. Adama Odzimka ordynariusza diecezji radomskiej.

    W czasie mszy św. modlono się w intencji rolników dziękując za tegoroczne zbiory oraz przekazano na ręce Księdza Biskupa dary w postaci płodów rolnych oraz chleba. Oprawę muzyczną podczas mszy oraz w dalszej części uroczystości zapewniła Młodzieżowa Powiatowa  Orkiestra Dęta VOX CORDIUM pod przewodnictwem Waldemara Cichawy.  Po mszy  św. spod kościoła wyruszył barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły władze Powiatu Przysuskiego na czele ze Starostą Marianem Niemirskim i Wójtem Gminy Borkowice Robertem Fidosem. W korowodzie wzięły udział m.in. delegacje wieńcowe każdej gminy, zastępy OSP z terenu  Powiatu Przysuskiego, delegacje ze szkół wraz z pocztami sztandarowymi, zaproszeni goście oraz mieszkańcy powiatu.
Przyszedł czas na przemówienia gospodarzy dożynek. Jako pierwszy zabrał głos Starosta Powiatu Przysuskiego Marian Niemirski, który podkreślił jak ważna i odpowiedzialna jest praca rolnika-„Jestem przekonany, że dzięki odpowiedzialności naszych rolników nigdy nie zabraknie nam chleba, dlatego, że to ludzie dumni i uczciwi.” Starosta powitał także przybyłych gości, wśród których znaleźli się włodarze Gmin Powiatu, Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski,
Poseł  V kadencji Sejmu RP Lucyna Wiśniewska, Poseł RP Zbigniew Kuźmiuk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Rejmer, przedstawiciele Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Zarząd Powiatu na czele z Wicestarostą Tomaszem Matlakiewiczem, dyrektorzy szkół oraz innych jednostek organizacyjnych. Głos zabrali również: Wójt Gminy Borkowice oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu. Następnie starostowie dożynkowi Genowefa Włodarczyk i Modest Sikora przekazali tradycyjnie bochen chleba gospodarzom święta - władzom powiatu i gminy Borkowice. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie chlebem z tegorocznych zbiorów, z którym do dożynkowych gości zwrócił się Starosta Powiatu Przysuskiego Marian Niemirski oraz Wicestarosta Powiatu Przysuskiego Tomasz Matlakiewicz wraz z  Wójtem  Gminy Borkowice Robertem Fidosem. Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród dla najlepszych  rolników z terenu powiatu przysuskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Andrzej Abramczyk z żoną Sylwią z Gminy Rusinów, Anna i Dariusz Sodel z Gminy Wieniawa, Starosta Dożynek Modest Sikora z żoną Ireną z Gminy Borkowice, Starościna Dożynek Genowefa Włodarczyk z mężem Jerzym z Gminy Borkowice, Dorota i Marek Kopeć z Gminy Przysucha, Katarzyna i Krzysztof Socha z Gminy Gielniów, Jan Krzemiński z żoną Haliną z Gminy Potworów, Wiktor Łomża z Gminy Klwów oraz Jacek Pawelec z Gminy Odrzywół. Został również przeprowadzony konkurs pod Patronatem PZU „Bezpieczna Praca w rolnictwie”. Dodatkowo podczas imprezy można było skorzystać z konsultacji ARiMR oraz KRUS oraz wziąć udział w różnego rodzaju zabawach rodzinnych. Delegacje z gmin i kół gospodyń wiejskich przygotowały w namiotach wystawienniczych degustację produktów regionalnych, które można było dowolnie skosztować. Podawano między innymi pyzy z mięsem, chleb ze smalcem i ogórkiem, leczo i wiele innych.
     W części artystycznej zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z naszego powiatu, a po nich wystąpił kabaret „Chyba”, który rozbawił publiczność do łez. Pod wieczór zaprezentował się zespół Magnum, który był wstępem do występu gwiazdy wieczoru – zespołu Czerwone Gitary. Na koncert przybyło bardzo dużo ludzi, którzy z zachwytem obejrzeli pokazy laserowe i bawili się do późnych godzin wieczornych.

    Święto Dożynkowe organizowane jest cyklicznie przez władze Powiatu z wybraną Gminą z myślą o ciężkiej pracy rolników i dla rolników.
  
   
 
 

 

29-08-2012
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Grudzień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA